Uzmanlar açıkladı: Dört meme kanseri vakasından biri önlenebilir

İngiltere merkezli Lancet Komisyonu’nun araştırmasına göre neredeyse 20 vakadan biri düşük emzirme oranlarıyla ve 10 vakadan biri alkol tüketimiyle bağlantılı çıktı.

Uzmanlar her dört vakadan birinin, yaşam tarzı değişiklikleriyle azaltılabilecek “değiştirilebilir risk faktörleri” ile ilişkili olduğunu söylüyor.

Araştırma ve tedavilerdeki ilerlemeler ölüm oranlarını düşürürken, son rakamlar, her yıl 55.900 yeni vakanın ortaya çıktığını ve yaklaşık 11.500 ölümün gerçekleştiğini gösteriyor.

Cambridge Üniversitesi liderliğindeki komisyon, dünyada en sık görülen kanser teşhisi konulan kadınların tanı, tedavi ve deneyimlerini inceledi.

Yüksek gelirli ülkelerde, hareketsiz yaşam tarzı ve obezite gibi faktörlerin tetiklediği önlenebilir hastalık vakaları daha fazlaydı.

İLK ALTI AY ÖNEMLİ

Uzmanlar, Birleşik Krallık’taki vakaların yüzde 4,7’sinin emzirmeyen kadınlarla bağlantılı olduğunu tahmin ediyor; bu durumun, emzirmeye harcanan her 12 ayda hastalık riskini yüzde 4 azalttığı biliniyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bebeğin yaşamının ilk altı ayı boyunca yalnızca anne sütüyle beslenmesini öneriyor.

Ancak Birleşik Krallık, dünya çapında en düşük emzirme oranlarından bazılarına sahip, yaklaşık 200 kadından yalnızca biri 12 aydan fazla emzirmeye devam ediyor.

Hükümet, annelerin emzirebileceği veya süt sağabileceği “destekleyici çalışma ortamlarının” sağlanması gibi emzirmeyi teşvik eden politikaları uygulamaya çağırılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir