İran-İsrail Saldırıları Sonrası Borsa İstanbul Düşecek! Sadece Bu Hisseler Yükselişe Geçecek

İsrail’in İran’ın Şam Konsolosluğu’nu vurmasıyla başlayan süreç, İran’ın İsrail’e misilleme saldırıları ile devam ediyor.

İsrail’de toplanan Savaş Kabinesi’nin nasıl bir adım atacağı merak konusu olurken, piyasalar yaşanan gerginliği fiyatlamaya şimdiden başlamış durumda. Borsa İstanbul, haftanın ilk işlem gününü yüzde 1.37’lik kayıpla tamamlarken, BIST100 endeksinin 9 bin 679 puana kadar gerilemesi sonrası borsa yatırımcısında büyük bir tedirginlik yaşanmakta.

Ellerinde bulunan hisselerin ne yönde hareket edeceğini merak eden yatırımcılara son uyarı, para piyasaları uzmanı İslam Memiş’ten geldi. Memiş, yaşanan savaş ortamının bir süre daha borsaları negatif etkileyeceğini belirterek, yükselişe geçmesi muhtemel hisseler hakkında çarpıcı uyarılarda bulundu.

“BORSA İSTANBUL’DA EN ÇOK BU HİSSELER YÜKSELECEK”

Orta Doğu’da başlayan savaş ortamının farklı coğrafyalara da sıçrayabileceğini belirten Memiş, bu süreçte dünyadaki birçok ülkenin askeri hazırlıklarını artıracağını belirtti ve Türkiye’de savunma sanayii sektörünün hızla yükselişine devam edeceğini hatırlattı.

Memiş, geçtiğimiz bilanço döneminde savunma sanayi şirketlerinin çok büyük karlar açıkladığını belirterek, ilerleyen yıllarda bu hisse senetlerinin daha da değerleneceğini duyurdu ve yatırımcılara kurumsal yapıda olan ve askeri ekipman üreten şirketlere giriş yapmalarını tavsiye etti.

Uzman isim, dünyada bir süredir düşüş göstermesine karşın Türkiye’de gıda fiyatlarının hızla arttığını, mevcut enflasyonist ortamın birkaç yıl daha sürmesi nedeniyle gıda hisselerindeki yükselişin de kaçınılmaz olduğunu belirterek, mali tabloları belli olan ve bilançoları okunabilen gıda şirketlerini de mutlaka portföylerinde tutmaları gerektiğini açıkladı.

Bu iki sektörün dışında son olarak teknoloji şirketlerinin altını çizen Memiş, Türkiye’de teknolojik alet kullanımının günden güne çoğaldığını ve bu pazarda çok büyük bir gelecek olduğunu hatırlatarak, kurumsal 3 şirketten alım yapıp en az 1 yıl köşede bekleyenlerin çok büyük bir getiri sağlayacağını hatırlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir