Ankara Büyükşehir Belediyesi Bağımlılıkla Mücadele Paneli Düzenledi

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü dolayısıyla ‘Bağımlılık Nedir, Ne Değildir?’ konulu bir panel düzenledi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü’nde Prof. Dr. Zehra Arıkan moderatörlüğünde ‘Bağımlılık Nedir, Ne Değildir?’ paneline ev sahipliği yaptı. Ankara Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen panelde tedavisi devam eden bireyler deneyimlerini paylaşırken, Prof. Dr. Zehra Arıkan da Özgür Köy Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi hakkında bilgi verdi.

“Toplumun tüm kesimlerinin işbirliği ve desteği büyük önem taşımaktadır”

Panele katılan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, bağımlılıkla mücadele konusunda farkındalık çalışmalarına büyük önem verdiklerini belirterek, “Bağımlılık, toplumumuzun ve bireylerimizin karşı karşıya olduğu çok büyük bir sorun. Ancak bu sorunla başa çıkmak için kararlı bir şekilde çalışmak gerekiyor ve toplumun bütün kesimlerini de bu işe ortak etmek gerekiyor” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak bağımlılıkla mücadele konusunda çeşitli çalışmalar yaptıklarını kaydeden Yavaş, “Öncelikle bağımlılıkla mücadelede önleme ve farkındalık faaliyetlerine büyük önem vermekteyiz. Toplumun her kesimine ulaşabilmek adına seminerler verip, atölye çalışmaları gerçekleştiriyor ve bilgilendirici etkinlikler düzenliyoruz. Gençlerimizin bağımlılıkla mücadelede sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeleri için çeşitli programlar geliştirmekte ve toplumun farkındalığını artırmaya yönelik çalışmalarımızı da sürdürmekteyiz” diye konuştu.

“Toplum desteği olmadan başarılı sonuçlar elde etmemiz mümkün değil”

Özgür Köy Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde destek alan bireylerin topluma kazandırıldığını ifade eden Yavaş, şöyle devam etti:

“Ayrıca bağımlılıkla mücadele danışmanlık merkezlerimizde bağımlı bireylere ve ailelerine psikolojik destek, yönlendirme ve bilgilendirme hizmetleri sunuyoruz. Bu merkezlerimizde gerçekleştirilen tütün bırakma seansları ile sigara bağımlılığıyla mücadelede de önemli adımlar atıyoruz. Bağımlılıkla mücadelede toplumun tüm kesimlerinin işbirliği ve desteği büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak sivil toplum kuruluşlarıyla, üniversitelerle ve diğer paydaşlarla işbirliği içinde çalışıyoruz. Bağımlılıkla mücadelede toplumun aktif katılımı ve desteği olmadan başarılı sonuçlar elde etmemiz mümkün değildir. Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak her platformda bu konuda farkındalık oluşturmak ve en azından aileleri bilgilendirmek için çalışmalar yapıyoruz. Birlikte yapacağımız çalışmalarla bağımlılıkla mücadelede iyi sonuçlar alabileceğimizi düşünüyorum.” – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir